NEFROLOJİ


Eğitim Görevlisi:

 
Doç. Dr. Serdar Kahvecioğlu
 

Uzman Hekim:

 
Uz.Dr. Cuma Bülent Gül
 

Uzman Hekim:

 
Uz.Dr. Deniz Aksu
 

Nefroloji kliniği ilk olarak Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Doç. Dr. Serdar Kahvecioğlu’nun 2008 yılında klinik şefi olarak atanması ile kurulmuştur.

Sağlık Bakanlığı tarafından Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesinin, Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmasına ve Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi Dal Hastanesi olmasına karar verilmesiyle  diğer eğitim klinikleriyle birlikte Nefroloji Kliniği de Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesine 17/01/2011 tarihinde nakledilmiştir.

Sağlık hizmetleri poliklinik, klinik, hemodiyaliz ve periton diyalizi olarak yürütülmektedir.

Poliklinik hizmeti 1. kattaki poliklinikler bölümünde 1 odada hizmet verilmektedir. Yılda ortalama 10 -12 bin hastaya hizmet verilmektedir.

 Nefroloji kliniğimizde hastanemizin dördüncü katında olup 15 yatak kapasitesi mevcuttur. Kronik böbrek yetmezliği, akut böbrek yetmezliği, hipertansiyon, böbrek damar hastalıkları, glomerulonefritler başta olmak üzere organ nakli dışında nefroloji ile ilgili tüm hastalıklar teşhis, takip ve tedavi edilmektedir.Kliniğimizde yıllık ortalama 700- 800 hastaya hizmet verilmektedir. Gerekli hastalarımıza  ultrasonografi eşliğinde böbrek biyopsisi de yapılmaktadır.

 Hemodiyaliz Ünitemiz 15+1 makine kapasiteli olup 55 kronik hastamıza ve ortalama haftada 30 acil böbrek yetmezlikli hastaya hemodiyaliz hizmeti vermektedir. Ayda yaklaşık 800-1000 seans hemodiyaliz uygulanmaktadır. Haftanın altı günü 07: 30 – 17:00 saatleri arasında hizmet sunulmaktadır. Mesai saatleri dışında gerektiğinde hemodiyaliz hizmetin sunulabilmesi için organize edilmiş icap sistemi mevcuttur. Hastanemiz yoğun bakım ünitelerinde yerinde hizmet sunumunu sağlayan yatak başı hemodiyaliz uygulama imkanımız mevcut olup bunun için mobil su sistemimiz oluşturulmuştur. Tüm diyaliz hastalarımız aylık kan sayımları, biyokimyasal tetkikleri, akciğer filmleri, EKG ile düzenli olarak izlenmektedir

 Periton Diyaliz Ünitesimiz Ocak 2009 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ruhsat alarak hizmete başlamıştır. 17/01/2011 tarihinde Nefroloji kliniği ile birlikte takipte olan 30 hastası ve 2 sertifikalı hemşiresi ile Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesine taşınmıştır. Zemin katta Hemodiyaliz Ünitesinin yanında yeni yapılan yerinde hizmet vermektedir. Ünitemiz haftanın beş iş günü 08:00-16:30 saatlerinde, mesai saatleri dışında ise icap nöbetleri şeklinde kesintisiz acil hizmeti vermektedir.

Hasta okulu, nefroloji polikliniğinde takipte olan prediyaliz (GFR<60 ml/dk) dönemdeki hastalara eğitim vermek için 10 Mart 2011 tarihinde başladı. Bireyler, böbrek yetmezliği evresi ve primer hastalığı göz önüne alınarak 10 kişilik gruplar halinde sınıflandırıldı. Eğitimler, katılımcıların nefroloji polikliniği randevusu olduğu gün baz alınarak ayda bir olarak planlandı. Bu şekilde ayda 240 hasta ve 50 hasta yakınına okulumuzdan faydalandı. Eğitim içerikleri her sınıfın özelliğine göre hazırlanmaktadır. Eğitimler doktor, hemşire, diyetisyen ve psikolog tarafından verilmektedir. Şu an hasta okulumuz kayıtlı hastalarımızla eğitime devam etmektedir.

Nefroloji bölümümüzde 1 eğitim görevlisi, 1 uzman hekim, 1 hemodiyaliz hekimi, 5 klinik hemşiresi, 6 hemodiyaliz sertifikalı hemşire, 2 diyaliz teknikeri, 3 periton diyaliz sertifikalı hemşire görev yapmaktadır.

Nefroloji ekibinin katıldığı haftada 1 kez nefroloji eğitim seminerleri yapılmaktadır. Klinik, Hemodiyaliz ve Periton Diyalizinin kongre sunumları, bilimsel araştırma ve yayınları mevcut olup, çalışmalar devam etmektedir.

  Op.Dr. Rıfat AKDAĞ (Beyin Cerrahi)
 Uzm. Dr. İbrahim TAYMUR (Psikiyatri- Başasistan)
 Uzm. Dr. Serap SARI (Psikiyatri- Başasistan)
 Ebru GÜLTEKİN (Ebe-Anneler Servisi )
 Fatma GÜVEN (Ebe-Kadın Doğum Acil)
 Mustafa ÇELİK (Hemşire-Göğüs Hastalıkları Servisi)
  Samet ARSLAN (Hemşire -Nöroloji Servisi)
  Yasemin ÇALT (Hemşire -Yanık Ünitesi)
 Tezgül ÖZTÜRK (Hemşire- Ek Bina Çocuk Cerrahi Servisi)
 Elvan KARAKOÇ (Ek Bina Çocuk Acil)
 Solmaz YILMAZ (Hemşire –Genel Yoğun Bakım)
 Rönt.Tek. Necla KURAN
 Lab.Tek. Arzu DEMİRAY
 Serap YEŞİLGİL (Ebe- Ek Bina Kadın Doğum Acil )
 Meltem ALKAN (Hemşire- Ek Bina Süt Çocuğu 2 Servisi)
 Sevilay İNAL ( Hemşire- Ana Bina 2. Basamak Yoğun Bakım)
 Sevben GEZER( Hemşire- Ana Bina Ameliyathane)
 Rönt.Tek. Sevim KOPARAN
  Ecz.Nalan AŞÇIOĞLU
 Gülay GÖYCE (MHRS)
 Hatice AYDIN (Tıbbi Sekreter- Personel Servisi)
 Alaattin DEMİR (Teknisyen)
 Mustafa ÖZAN (V.H.K.İ.- Satınalma)
 Savaş YILMAZ (Sivil Savunma)
  İsmail YILMAZ (Ayniyat)
 Emine ÖNDER (Disiplin- Tıbbi Sekreter)
 Tahir TÜZÜN (Şoför)
 Mevlüt YAREN (V.H.K.İ.-Sağlık Kurulu)
 Mustafa ERKMEN (Ek Bina)
 Ali AYDINOĞLU (Ana Bina –Kamera Odası)
  Nurcan KESKİN (Ana Bina- Anestezi Poliklinik Sekreteri)
 Kübra BAYRAKTAR (Ek Bina Çocuk EEG Sekreteri)
 Şükran KUZU (Ana Bina Hasta Karşılama Yönlendirme)
 Sezgin KARAKIŞ (Teknik Servis-Sıhhi Tesisat)
 Aliye DEDE (Ana Bina- Bulaşıkçı)
 Sevilay KALKAN (Ek Bina-Bulaşıkçı)
 Mehmet GENÇ (Ana Bina-Bahçe Mıntıka)
 Yasin ÇELİK (Ek Bina- Ameliyathane)
T.C. Sağlık Bakanlığı
www.sb.gov.tr

T.C.Kimlik No Sorgulama
tckimlik.nvi.gov.tr

SBN - Sağlıkta Buluşum Noktası
www.sbn.gov.tr

  Daha fazla link için tıklayınız...
Anasayfa   Hastanemiz   Kadromuz   Haberler   Servisler   SKS Kalite   Hasta Hakları   Bilgilendirme   İhaleler   İletişim

2013 Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi