Hastanemizde Hemşireler Haftası Nedeniyle Tören Düzenlendi


12 Mayıs 2010 / ÇarşambaBursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Hemşireler Haftası nedeniyle bir tören düzenlendi. Tören açılışında Başhemşire Gül İşlek, toplumum sağlığını korumak ve geliştirmek için çalıştıklarını söyledi. Hastaların biyolojik ve psikoloik tedavilerinin yanı sıra sosyal ihtiyaçlarına cevap vermek üzere çalıştıklarını belirten İşlek, "Bütüncül ve insancıl bir yaklaşımla hizmet veren, bilim ve sanattan oluşan profesyonel bir mesleğin mensubu olmaktan grurur duyuyoruz Bu mesleği onur duyarak icra ediyoruz. Bütün meslektaşlarımın gününü kutluyorum" dedi.

Başhekim Prof. Dr. Mehmet Karadağ yaptığı konuşmada hemşirelik haftasının anlam ve önemini vurguladıktan sonra “Hemşireler Haftası’nı gönülden kutlar, tüm hemşirelerimizin mesleklerinde üstün başarılar, özel hayatlarında mutluluklar dilerim”dedi.

Dünyaca ünlü hemşire Florance Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs, tüm dünyada 1954 yılından bu yana, ülkemizde ise 1964 yılından bu yana hemşireler günü olarak kutlanmaktadır. Son yıllarda bu gün yerine 12 – 18 Mayıs tarihleri arası, Hemşireler Haftası olarak kabul edilmiş ve etkinlikler bir haftaya yayılmıştır.

Modern anlamdaki hemşireliğin Kırım Savaşı (1854-56) sırasında, Florance Nightingale (1820-1910) ile başladığı kabul edilmektedir. Florance Nightingale rahibelerden ve sivil hastanelerdeki kişilerden seçilen 38 kişilik bir hemşire kafilesi ve malzeme ile 1854 yılının Ekim ayında İstanbul’a gelmiş ve disiplinli çalışmaları neticesinde ölüm oranını % 42’den % 2’ye düşürmüştür. Üsküdar Selimiye Kışlasında verdiği hizmetler hemşirelik mesleğinin doğuşuna vesile olmuştur. Florance Nightingale’in yaralı ve hastalara bilgi ve şefkatle bakması onun efsaneleşmesine neden olmuştur. 1855 yılında Florance Nightingale Kırım’da iken başarısından dolayı İngiltere’de ismine bir tesis kurulması ve müdireliğini yapacağı bir hemşire okulu açılmasına karar verilmiştir. Dünyada ilk modern sivil hemşire okulu Londra’da 1860 yılında açılmıştır. Bu olaydan sonra tüm ülkede “Nightingale Yöntemi” uygulanmıştır. Üç yıl içinde eski bakım yöntemleri kaldırılarak yardımcı personel görevleri ile hemşirelik bakım görevleri yavaş yavaş birbirinden ayrılmıştır

Türk bilim adamı, sivil toplum örgütçüsü ve milletvekili Prof. Dr. Besim Ömer Akalın Paşa, 1907 yılında Londra’daki Kızılhaç Kongresi’ne katılır ve burada ünlü hemşire Florance Nightingale ile tanışır. Hemşirelik hakkında kendisinden bilgiler alır. Daha sonra 1911 yılında Amerika’daki bir sağlık kongresine de katılan Besim Ömer Paşa ve Dr. Nihat Reşat Bey (Belger), orada hemşireliğin doktorluktan ayrı bir meslek olarak yapıldığını görürler ve bu konuda ülkemizde neler yapılması gerektiği konusunda projeler hazırlarlar.

Trablusgarp (1911) ve Balkan Harbi’nde (1912-1913) çok sayıdaki Osmanlı askerinin gerekli olan tedaviyi göremediği için şehit olması nedeniyle sağlık teşkilatları tarafından can kayıplarını en aza indirmek için derhal çalışmalara başlanır.

Hilal-i Ahmer (Kızılay) cemiyetinde hastabakıcılık ve hemşirelik konusunda çalışmalar ve hazırlıklar yapabilmesi için ayrı bir ödenek ayrılır. Cemiyet Kadırga Hastanesi’nde ve Bursa’da 6 ay süreli hastabakıcılık kursu düzenler. Bu kursları bitiren hemşireler; 1912–1914 Balkan Savaşları ile 1914–1918 Birinci Dünya Savaşı’nda hasta ve yaralı askerlere bakmışlardır. Bu yüzden 1912 yılı Türk hemşireliğinin başlangıcı sayılır. Safiye Hüseyin Elbi gibi birçok ünlü Türk hemşire de göreve bu dönemde başlamıştır.

Hemşirelik; insan sevgisiyle dolu, şefkatle, sabırla yapılan kutsal ve onurlu bir meslektir. Ülkemizde son yıllarda 12 Mayıs hemşireler günü, hemşirelik mesleğinin sorunlarının ortaya konması ve çözümler üretilmesi, mesleğin önemine toplumun dikkatinin çekilmesi için yeterli görülmemiş ve 12 – 18 Mayıs Hemşireler haftası olarak kabul edilmiştir

Hemşireler, sağlığı yerinde olmayan, yardıma muhtaç insanlara hizmet vermektedir. Hemşireliğin temelinde sevgi ve saygı yatar. Hemşirelik, ekip çalışmasını bilen, el becerisi olan, hızlı çalışan hünerli eller ister. Bu yönü düşünüldüğünde, hemşirelerin, hem eğitim açısından hem de psikolojik, sosyal ve ekonomik açıdan desteklenmesi gereken bir meslek grubu olduğu ortaya çıkmaktadır.


Bu Haberin Fotoğraf Galerisi
Geri dönmek için tyklayyn


Anasayfa   Hastanemiz   Kadromuz   Haberler   Servisler   SKS Kalite   Hasta Hakları   Bilgilendirme   İhaleler   İletişim

2013 Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi